Пятница, 23.04.2021, 19:07
Приветствую Вас Гость | RSS

КЗ "Кам’янськоДніпровська ЗОСШ-інтернат" ЗОР

Форма входа
Меню сайта
Наш опрос
Як вам наш сайт?
Всего ответов: 74
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Правда про алкоголь та наслідки його вживання

Правда про алкоголь та наслідки його вживання


Що називають алкоголем?

Алкоголь – це летюча прозора рідина, що має своєрідний пекучий смак. За своїми фармакологічними властивостями (наприклад, здатність пригнічувати центральну нервову систему (ЦНС)) є близьким до барбітуратів. Алкоголь є складовою частиною різних алкогольних напоїв.

Яку дозу алкоголю називають стандартною?

Міжнародна стандартна доза алкоголю дорівнює приблизно 10 г абсолютного етилового спирту, тобто 1 стандартна доза містить:

330 мл  пива

100 мл вина
25 мл горілки чи коньяку

Чи можливе безпечне вживання алкоголю?

Так, але ця безпека відносна. Таке вживання алкоголю називається «керованим». Для людей, які вживають алкоголь надмірно (тобто ризиковано), були встановлені наступні межі відносно безпечних доз вживання алкоголю:

1.    Для чоловіків не більше, ніж 14 стандартних доз на тиждень і не більше 3 доз за один день. 

2.    Для жінок не більше 9 стандартних доз на тиждень і не більше 2 доз за один день. 

3.    Не менше 2 днів на тиждень без алкоголю. 

Важливо розуміти, що у житті бувають випадки, коли одна-дві дози алкоголю вже забагато: за кермом, під час вагітності, під час вживання ліків, за наявності алкогольної або наркотичної залежності, під час індивідуального несприйняття алкоголю.

Що означає ризиковане вживання алкогольних напоїв?

Окрім виключень зазначених у попередній відповіді, ризиковане вживання алкоголю означає вживання алкогольних напоїв понад 6 стандартних доз на день. Ніколи не пийте більше 5 доз алкоголю в день, намагайтесь не вживати алкогольні напої принаймні 3 дні на тиждень.

Фактори ризикованого вживання алкоголю:

    Невисокі та худенькі люди швидше п’яніють, тому вживання алкогольних напоїв дитиною чи підлітком завжди є ризиком. 

    При вживанні однакової кількості алкоголю жінки п’яніють швидше та сильніше, ніж чоловіки, тому що жіночій організм має менше води та певні особливості ферментативної системи. 

    Стан сп’яніння настає швидше, якщо людина вживає алкогольні напої на порожній шлунок. 

    Газовані напої, що містять алкоголь, швидше всмоктуються у кров, що призводить до швидшого сп’яніння. 

    Щоб нейтралізувати 700 – 900 мл 40% алкоголю, організму потрібно 24 години. 

У цей час всі інші функції печінка «залишає» на другому плані, пріоритет надається боротьбі з алкоголем. Коли печінка переробляє вчорашню дозу алкоголю, а людина вживає ще, справи погіршуються. Якщо така поведінка людини повторюється − це великий ризик потрапити до алкогольної залежності.

    Важкість стану сп'яніння залежить від швидкості, з якою людина вживає алкогольний напій. 
 

Що відбувається в організмі людини в результаті вживання алкоголю?

Коли ви п’єте алкогольний напій, приблизно 20% алкоголю потрапляє в кров через стінки шлунку. На відміну від інших видів їжі, алкоголю не потрібно перетравлюватися. Решта 80% алкоголю засвоюється через шлунок та кишковий тракт і потрапляє в кров. Алкоголь потрапляє в кров із достатньою швидкістю, тому вже за кілька хвилин його можна знайти в усіх сполучних тканинах, органах і секреції організму. Кров дуже швидко поглинає алкоголь через шлунок і кишковий тракт. Тіло, сприймаючи алкоголь як отруйний препарат, вважає за необхідне його нейтралізувати. При цьому печінка виконує в цьому головну роль. Через безліч кровоносних судин алкоголь потрапляє в мозок. Саме таким чином починається прояв гальмівного ефекту алкоголю. Саме так, гальмівного, а не стимулюючого. Насправді, стимулюючий ефект алкоголю є оманливим. Наш мозок можна умовно поділити на три частини: зовнішня, глибока, найглибша. Зовнішня частина першою піддається впливу алкоголю, тут є наші «гальма». Алкоголь послаблює їх, і тому ми відчуваємо себе щасливими, розкутими, насмілюємось говорити та робити те, що в звичайному стані не зробили б. Якщо людина випиває більше, алкоголь впливає на глибоку зону мозку, де розміщується наше « кермо» - центральне відділення, яке керує рухами м’язів. Координація рухів на цій стадії вживання алкоголю настільки порушується, що примушує нас реагувати на зовнішні подразники з деяким запізненням. Погіршується розумова та фізична діяльність людини. Якщо випити надто багато, алкоголь досягне найглибшої зони. Ця частина мозку здійснює контроль за життєвими функціями організму (дихання та кровообіг), які людина не може контролювати.

Як довго та яким чином алкоголь виводиться з організму людини?

В нормі з організму людини середньої ваги алкоголь виводиться зі швидкістю приблизно 10 г на годину, здебільшого за рахунок окислення. Порівняно невелика частина алкоголю (близько 10%) виділяється через нирки і легені у незмінному вигляді, ще менше – з потом та повітрям, що видихається.

Що таке алкогольна залежність?

Алкогольна залежність – це хронічна хвороба, яка проявляється в психологічній та фізичній залежності від алкоголю. Людина відчуває потребу в алкоголі, втрачає контроль над кількістю випитого алкоголю та над ситуацією. Алкогольна залежність призводить до виникнення соматичних (фізичних), психологічних та соціальних проблем.

Фактори ризику розвитку залежності від алкоголю:

На сьогодні вважається, що основними факторами ризику розвитку алкогольної залежності є:

-    Тривале вживання алкоголю (5 років). Алкогольна залежність розвивається у 10 
– 15% людей, які зловживають алкоголем. 

-    Більше 6 стандартних доз алкоголю на день. 
-    Наявність алкогольної залежності у близьких родичів. 

-    Низька кількість алкогольдегідрогенази в організмі людини (ферментативна слабкість). 

-    Відсутність життєво корисних навичок: вміння вирішувати проблеми, конструктивно розв’язувати конфлікти, відстоювати власну позицію, контролювати власні емоції тощо. 

Чи можливе помірне вживання алкоголю після лікування від алкогольної залежності?

Напочатку, людина може контрольовано вживати алкогольні напої, але через деякий час симптоми алкогольної залежності повертаються. Здатність контролювати кількість вживання алкоголю втрачається на все життя. Але людина може жити повноцінним здоровим життям без вживання алкоголю.
 
Чи правда, що люди, залежні від алкоголю, – це здебільшого «вуличні волоцюги»?

Ні. Здебільшого це люди соціально збережені, які мають сім’ю та працюють. Але алкогольна залежність поступово може привести людину до соціальної дезадаптації та проблем, пов’язаних зі здоров’ям або до позиції особистої повної тверезості.

Залежними від алкоголю стають лише слабовольні люди?

Ні. Ризиковане вживання (зловживання) залежить від ставлення людини до вживання, тобто з якою метою і скільки людина випиває. Навіть емоційно сильна людина може стати залежною від алкоголю, якщо буде використовувати алкоголь, як спосіб вирішення життєвих проблем.

Чи можливо нейтралізувати алкоголь (наприклад, за допомогою чашки кави)?

Можна зменшити кількість алкоголю, яка потрапить у кров за допомогою таких способів: вживати алкогольний напій з їжею (це надасть можливість вивести алкоголь в незмінному вигляді із організму), вживати сорбенти (наприклад активоване вугілля) тощо. Вплинути можна тільки на швидкість, з якою кров всмоктує алкоголь. Цей процес можна загальмувати великою кількістю та якістю їжі. Для повної нейтралізації алкоголю потрібні робота печінки та час. Кофеїн є стимулятором, що нейтралізує ефект сонливості, але не дію алкоголю на організм в цілому.

Чи можна випити небагато горілки для зняття болю, перш ніж іти на прийом до стоматолога?

Не варто. Можливо, це і зменшить біль та страх, але алкоголь розріджує кров, що може призвести до ускладнень під час видалення зуба.

Чи впливає на формування алкогольної залежності тип характеру людини?

Як вказують різні дослідження, серед залежних людей є люди з різними типами характеру та темпераменту. На формування алкогольної залежності більше впливають відповідні події та тип поведінки, а не сам по собі тип характеру.

Чи поліпшує алкоголь травлення?

Ні. Алкоголь запалює та пошкоджує слизові оболонки, порушує роботу стравоходу, ускладнює всмоктування їжі, крім того, негативно впливає на функції органів, від яких залежить правильний процес травлення.

Чому людина, як правило, не звертає уваги на проблеми, що виникають на етапі зловживання?

На першому етапі зловживання, здебільшого не настає погіршення стану здоров'я. Можуть лише з’явитися ознаки інтоксикації (отруєння) організму та похмілля. Однак ця недуга в нашому суспільстві не викликає осуду, тому не сильно турбує людину. Інакше кажучи, погане самопочуття після надмірного вживання алкоголю, як правило, вважається прийнятною річчю, яку людина не сприймає як сигнал небезпеки щодо можливої появи алкогольної залежності.

Яким чином алкоголь впливає на керування транспортом?

Керування транспортом несумісне навіть з невеликою дозою алкоголю. Невеликі дози викликають у водія суб’єктивне почуття підвищеної точності руху. Насправді алкоголь впливає на зорову й моторну координацію, погіршує внутрішнє відчуття реального часу, знижує працездатність водія та функціонування стану ЦНС. Під дією алкоголю у людини відбуваються такі порушення:

-    зниження швидкості реакцій (час реагування стає довшим у випадку появи небезпеки; погіршення здатності розрізняти дрібні речі, світлові сигнали, знаки, бачити пішоходів та інші перешкоди); 

-    обмежується поле зору (звужується звичайний діапазон від кута 180% до дуже вузького(ефект тунелю), внаслідок чого можна не побачити транспортний засіб. 
 
Усе це проявляється в помилках під час керування, в складних ситуаціях на дорозі, погіршенні сприйняття кольорів, особливо червоного, в немотивованій ризикованій поведінці. На дорозі нетверезі водії часто підвищують швидкість руху, не дотримуються безпечних інтервалів і дистанцій у транспортному потоці. Вони неправильно вираховують час, необхідний для маневру. Важко визначити реальну цифру загиблих через вживання алкоголю, але можна припустити, що приблизно 40% смертельних випадків на дорозі пов’язані із вживанням алкогольних напоїв. Керування транспортом у нетверезому стані є злочином. Слід зазначити, що 80-90% «нетверезого» травматизму припадає не на осіб з алкогольною залежністю, а на формально здорових людей, але які вживають алкоголь надмірно.

Які наслідки зловживання алкоголем жінкою?

Жіночий організм більш чутливий до алкоголю через біохімічні особливості. До того ж вживання алкогольних напоїв жінкою часто носить емоційний характер. Ці фактори підвищують ризик появи алкогольної залежності. Остання може супроводжуватися наступними наслідками: порушується менструальний цикл, зменшується імовірність завагітніти, підвищується ризик не виношування, втрачається свіжість та еластичність шкіри (особливо на обличчі), характерні часті перепади настрою.

Чи може підліток стати залежним від алкоголю?

Так. Цьому сприяє ранній досвід вживання алкоголю, що призводить до уповільнення процесів росту та розвитку; вживання алкогольних напоїв з метою покращити емоційний стан; невміння протистояти тиску з боку інших в ситуаціях пропозиції.

Чи корисне вино для серцево-судинної системи?

На сьогоднішній день існують дані досліджень щодо корисного впливу червоного вина, яке вживається здоровою людиною і помірковано. Натомість, Всесвітня організація охорони здоров’я у своєму зверненні до лікарів усіх фахів виступила за недопустимість рекомендувати пацієнтам вживання алкоголю.

Чи є алкоголь зігріваючою речовиною?

Ні, але алкоголь на короткий час дає відчуття тепла, яке викликане надходженням теплої крові з організму до розширених судин. Розширені кровоносні судини пришвидшують обмін тепла з навколишнім середовищем і тим самим його втрату. Охолоджена кров повертається до внутрішніх органів, порушуючи при цьому їх функції. Звідси і часті простуди. Вживання алкоголю більше охолоджує організм, ніж зігріває його через підвищення периферичної циркуляції крові.

Чи допомагають медичні препарати зняти симптоми похмілля?

Так, медичні засоби, спрямовані на зняття похмільного синдрому полегшують стан організму, але не лікують від алкогольної залежності.

Чи посилює алкоголь апетит?

Легке відчуття голоду провокують лише міцні алкогольні напої і в невеликій кількості (див. інформацію про дози). Але, враховуючи дію алкоголю, яка проявляється в уповільненні обмінних процесів і порушенні всмоктування, людина може з’їсти більше, але зі значно меншою користю для здоров’я.

Чи можна пити велику кількість пива без ризику для здоров’я?

Деякі молоді люди вірять в це, але правда полягає в тому, що 330 мл пива, 100 мл вина та 25 мл горілки містять однакову кількість алкоголю. Тому немає значення який саме алкогольний напій вживає людина, важливим є кількість і частота його вживання.

Чи можуть алкогольні напої, а саме слабоалкогольні, втамовувати спрагу?
 
Якщо людині хочеться пити, будь-який прохолодний напій допоможе їй подолати це неприємне відчуття. Але разом з цим алкоголь виводить воду з організму, тому спрагу алкогольні напої не втамовують, а швидше підвищують.

Які проблеми зі здоров’ям може викликати зловживання алкоголем?

Часті простудні захворювання, погіршення захисних реакцій, захворювання печінки, передчасне старіння, кровотечі, захворювання шлунку та кишечника: пронос, запалення підшлункової залози; різні неврологічні розлади: тремтіння кінцівок рук, погіршення тактильних відчуттів, погіршення ходи, погіршення пам’яті; кардіологічні розлади: послаблення серцевих м’язів, серцева недостатність, порушення зсідання крові; болі в стопах, авітаміноз, зниження сексуальної потенції у чоловіків, фригідність – у жінок.

Яка допомога потрібна людині, залежній від алкоголю?

Людина, яка має алкогольну залежність, потребує, насамперед, психологічної реабілітації. Медична допомога надається з метою покращення фізичного стану пацієнта, наприклад, зняти симптоми похмілля, припинити стан запою (детоксикація). Головне для людини, залежної від алкоголю, – це не почати знову вживати алкоголь, тому що зміни, які відбулися в організмі під час зловживання алкоголем, залишаються на все життя (одна доза алкоголю може спричинити виникнення залежності відразу або поступово).

Як можна самостійно визначити наявність алкогольної залежності чи ризикованого вживання алкоголю?

Існують так звані скрінінг-тести. Це методи, які дозволяють виявити ризиковане вживання алкоголю за достатньо короткий час.

Наприклад, методика – «CAGE» складається із 4 запитань:

1.    Ви коли-небудь думали про те, щоб зменшити вживання алкоголю? Чи були у вас спроби вживати меншу кількість алкоголю, чому? 

2.    Чи робили вам коли-небудь зауваження щодо вашого вживання алкоголю? Чи дратували вас коли-небудь зауваження щодо вашого вживання алкоголю? 

3.    Ви коли-небудь відчували провину щодо вчинків, зроблених у стані сп’яніння? 

4.    Чи вживали ви коли-небудь зранку алкоголь, щоб краще почуватися та зняти тремтіння у руках? 

Результат: якщо на два та більше запитань ви дали позитивну відповідь, вам варто пройти обстеження та отримати фахові рекомендації у лікаря.
 

 

 

 

Поиск
Календарь
«  Апрель 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Copyright MyCorp © 2021